Mikser Medya
loading...

Apple VR Vision Pro Duyuruldu!

Yıllarca süren ertelemelerin ardından Apple, VR gözlüğü için ilk denemesini yapıyor. Apple, gerçek ve dijital dünyayı ‘‘kusursuzca’’ bir araya getiriyor. Apple Vision Pro adlı arttırılmış sanal gerçeklik ürününü duyurdu. Peki Apple VR Gözlük Fiyatı ne kadar olacak?

Apple VR Gözlük Fiyatı 2023: Apple Vision Pro Headset… Apple, WWDC 2023 ‘’one more thing’’ dedi ve etkinliğinde kullanıcıların uzun süredir Apple’dan beklediği karma gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Apple’ın yeni ‘’iPhone anı’’ olarak görülen bu cihazın adı ise Vision Pro olarak açıklandı. Vision Pro, Apple’ın ilk karma gerçeklik cihazı olma özelliğini taşırken tamamen yeni visionOS adlı işletim sistemine sahip ve Spetial Audio gibi özellikleriyle beraber geliyor. Sıra detaylarda.

Apple’ın VR Gözlüğü: Vision PRO

Vision OS işletim sistemiyle çalışan Vision Pro’nun odak noktası olan, Arttırılmış Gerçeklik (AR) deneyimini sizlere en uç noktalarda yaşatacak. Ancak üzerindeki kadran yardımıyla Artırılmış  Gerçeklik ve Tam Sanal Gerçeklik deneyimleri arasında geçiş yapılabiliyor.

Cihazda Meta Quest serisindekinin aksine fiziksel bir denetleyici bulunmuyor. Gözlerinizi kullanarak menüler ve uygulamalar arasında geçiş yapabilmenizi sağlıyor.

Bir Uygulamayı parmağınızla dokunma hareketi yaparak seçebilirsiniz ve kaydırma hareketi yaparak aşağı – yukarı hareket ettirebilirsiniz. Ayrıca sesli komutlarla da verebilirsiniz.

Öte yandan Apple Vision Pro sizi dış dünyadan tamamen izole etmiyor. Eyesight adlı bir sitemle gözlerinizi dışarıdan görmenizi sağlıyor. Cihaz ayrıca dünyadaki öğeleri tam renkli görmenizi sağlayan bir sistem kullanıyor. Bu sayede 3D nesneleri gerçek dünyaya yansıtabiliyorsunuz.

Mac ile Tam Uyumlu

Vision Pro kablosuz olarak Mac’e bağlanabiliyor, Mac’le uyumlu aksesuarları da destekliyor. Uzamsal ses desteğiyle birlikte FaceTime grup aramaları da yapabiliyor ve bunun yanı sıra Share Play sayesinde görüntülediğiniz uygulamaları ve videoları kutucuklarının yanındaki büyük pencerelerde arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Özel İşlemci ve M2 Çip

Apple Vision Pro’nun özellikleri içerisinde, medya oynatımı için özel bir yardımcı işlemciyle desteklenen M2 çip de bulunuyor.

Cihazın cam bir önü ve sensörler, kameralar, ekran ve fanla soğutulan bir bilgisayarın içeren alüminyum bir çerçevesi vardır. Kafaya takılan maskesi ve kayışı kumaş astarlı ve modüler bir yapıya sahip ve Apple, çeşitli yüz şekillerine ve kafa boyutlarına uyacak şekilde esnetilebileceğini söylüyor. Kafa bandı nervürlü yapısıyla başınızın arkasına tam oturtulabiliyor ve farklı boyut ve stillerde bant değiştirme imkanı sunuyor. Ayrıca gözlük kullanan kişiler içinse lenslere manyetik olarak takılan Zeiss imzalı özel optik ekler de bulunduruyor.

İki Saat kadar kullanım ömrü vadeden harici bir pille çalışan cihazın her iki ekranı da mikro LED destekli ve 4k görüntü kalitesi sunuyor.

Apple Vision Pro Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple Vision Pro fiyatı 3,499 dolar olarak açıklandı. 2024’ün başında piyasayı sürülmesi tahmin edilen Apple Vision Pro haberin yazıldığı tarihteki döviz kuruna göre vergisiz bir şekilde 75 bin TL’ye yakın olacak.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment