Mikser Medya
loading...
facebook metaverse

Mark Zuckerberg Facebook’un İsmini Değiştiriyor

facebook metaverse

Zuckerberg Sanal Evren Metaverse’ü Tanıttı ve Facebook’un Yeni İsmini Duyurdu

Facebook şirketinin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’ta 10 milyar dolarlık köklü bir değişikliğe ve yeniliğe gidiyor.

Sosyal medya platformları denince ilk akla gelenlerden birisi Facebook, Zuckerberg tarafından köklü bir değişikliğe sokulacak. Sanal evren olarak adlandırılan metaverse, Zuckerberg’ün yeni Facebook projesi olarak 10 sene içerisinde kullanıcıları ile buluşacak.

Uzun süredir böyle bir projenin varlığını hissettiren Zuckerberg, sanal evreni ve Facebook’un geleceği hakkında ilk kez uzun soluklu bir açıklamada bulundu

facebook metaverse

Facebook’un Yeni Adı Ne Olacak?

İnternet aracılığı ile sanal dünyaya bağlanacak olan kullanıcılar, artık Facebook üzerinden değil, Facebook’un yeni ismi Meta üzerinden metaverse sokaklarında gezinecekler.

“Teknolojinin bu ilerleyişini, birbirimizle olan iletişimimizin daha doğal olması olarak görüyoruz. Facebook’un tarihçesinde internete metin girdik, ardından kameralı telefonlar geldi. İnternet daha görsel ve mobil oldu. Bağlantılar iyileştikçe daha zengin videolara sahip olduk.”

Facebook’un isminin Facebook şirketinin geleceğini ve vizyonunu net bir şekilde yansıtmadığını söyleyen Zuckerberg, 2015’te ismini Facebook Inc. olarak değiştirdiği şirketin ismini, şimdiyse Meta olarak değiştirdi. Sosyal medya platformu olan Facebook’un ismi aynı kalacak olsa da üst kuruluşun ismi artık Meta olacak.

“Sanal evren, sosyal bağlantının bir sonraki evrimi. Şirketimizin vizyonu ise, bu sanal evreni hayata geçirmek. Biz de, ismimizi değiştirerek geleceğe olan bağlılığımızı yansıtmayı hedefliyoruz.”

facebook metaverse

Sanal Dünya’ya İlk Adımlar

Sanal gerçeklik vizyonuna sosyal medya platformları üzerinden ilk adımları atacak olan Meta, “internetin vücut bulmuş” halini kullanıcılarına sunacak. Bireysel yaratıcı ve sanatçılara büyük bir fırsat olacak Zuckerberg sanal evreninin ismi ise Horizon olacak. Düzenlediği konferansta Horizon hakkında bilgiler veren Zuckerberg, insanların sanal bir ortamda bir araya gelecekleri Horizon’un hem iş hem de sosyalleşmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Sanal evrenin içerisindeki üç boyutlu alanlar, sosyalleşmemizi, öğrenmemizi, iş birliği yapmamızı ve hatta hayal edebildiğimizin de ötesinde oyun oynamamızı sağlayacak”

facebook metaverse

Bunların yanı sıra Horizon, bir oyun merkezi haline de gelebilecek. İçerik üretimine 150 milyon dolar yatırım yapılan Horizon, eğitim amaçlı da kullanılabilecek. Facebook, daha önce satın aldığı Oculus’un sanal gözlüklerinin geliştirilerek hazırlandığı Oculus Quest sanal gerçeklik setiyle Horizon sanal evrenine katılabilecekleri ayrıntısını da verdi.

“Bizim Yarattığımız Bir Gelecek” sloganı ile karşılaştığımız metaverse tanıtımında şirket, şu cümlelerle sanal evrenini tanıtıyor “Metaverse, sadece bir şirket olmanın ötesinde, kolektif bir proje olacak. Metaverse, dünyanın her yerinden insanlar tarafından yaratılacak ve herkese açık olacak.”

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

No Comments

Leave A Comment