Mikser Medya
loading...
Türkiye’de Drone ile Kargo Teslimatı Dünyada Bir İlk

Türkiye’de Kargo Taşımacılığında Bir İlk: Drone Kargo

Türkiye’de Hayata Geçirilmesi Planlanan Drone ile Kargo Taşımacılığının İlk Güzergâhı Belirlendi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bir süredir planladığı drone ile kargo taşımacılığının artık hayata geçirilmeye hazır olduğunu duyurdu. Bu yeni kargo sistemini ve droneların ilk güzergâhını da açıkladı.

Milenyumun en ilginç ve en hızlı gelişen teknolojik aletlerinden birisi olan dronelar, tüm dünyada ve özellikle ülkemizde geniş çapta bir kullanıma sahip. Gerek konserler ve festivallerde, gerekse dizi ve film çekimlerinde kullanılan droneların katkı sağlayacağı birçok sektör var diyebiliriz. Bu teknolojiyi fazlasıyla seven ve verimli kullanan ülkelerden birisi olarak Türkiye, 50 binden fazla drone’a ve 600 binden fazla da drone pilotuna ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin Drone Kargoculuğunda Kullanacağı Hava Koridoru Güzergâhı

Sivil Havacılık Kurumu, Türkiye’de faaliyete geçmesi istenen Drone Kargo Taşımacılığı ile ilgini sistemin planlanmasının tamamlandığını açıkladı. “Drone taşımacılığı hava koridoru güzergahı belirlendi.” Diyerek açıklamada bulunan Sivil Havacılık Kurumu, bu hava koridorunun İstanbul-Eskişehir-Ankara arası oluşturulduğunu ve insansız hava araçlarının, droneların, kullanıma hazır olduğunu da belirtti.

Türkiye’nin Drone ile Kargo Teslimatı Sistemi Dünyada Bir İlk Olacak

“Bu modellemede, bunların takip sistemiyle olan modelleme, belki de dünyada ilk olacak. Bizim burada hedeflediğimiz, özellikle belli faaliyetlerde kargo taşımacılığı olsun, diğer alanlarda olsun, bunun önünü açacak, bu operasyonu sağlıklı yürütecek mekanizmaları kurmak.”

Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek

Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek’in tabir ettiğine göre insansız hava aracı ile kargo teslimatı ve bu teslimatın model ve sistemi dünyada bir ilk olabilir. Bu yepyeni ve dünyaya örnek olacağı düşünülen kargo sisteminin çalışmaları da tamamlanmış durumda. Genel Müdür Kemal Yüksek, yaptığı açıklamalarda insansız hava aracı ile kargo teslimatında kullanılacak droneların hava koridoru güzergâhı İstanbul-Ankara ve İstanbul-Eskişehir şeklinde planlanmış durumda. Bu güzergâhlar arasında mekik dokuyacak droneların uçuş yüksekliği ise 120 metre olarak belirlenmiş.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment