Mikser Medya
loading...
Microsoft’un Yapay Zekâsı Kullanılarak Sahildeki İzmaritleri Toplayan Robot Geliştirildi

Sahildeki İzmaritlerin Baş Düşmanı; BeachBot

Microsoft’un Yapay Zekâsı Kullanılarak Sahildeki İzmaritleri Toplayan Robot Geliştirildi

“Microsoft’un Trove isimli yapay zekasını kullanarak sahillerde izmarit toplaması hedeflenen bir robot, teknoloji şirketi TechTics tarafından geliştirildi.”

Hollanda merkezli bir teknoloji şirketi olan TechTİcs, boyutuyla küçük ama sayısıyla çok büyük kirliliğe yol açan sigara izmaritlerinin sahillerden temizlenebilmesi için Project BB isimli bir proje başlattı. Bu amaç doğrultusunda TechTics, Microsoft’un halihazırda geliştirmiş olduğu Trove isimli yapay zekasını kullandı. Trove ile geliştirilen bu robot, TechTics tarafından BeachBot (BB) olarak adlandırıldı. BeachBot, dünya çapında her yerde, özellikle de sahillerde büyük bir çevre kirliliğine neden olan sigara izmaritlerini toplaması ve sahilleri temizlemesi için programlandı.

Microsoft’un Yapay Zekâsı Kullanılarak Sahildeki İzmaritleri Toplayan Robot Geliştirildi

Her Gün Sadece Bir Sigara İzmariti 500 Litre Suyu Kirletiyor

Sigara izmaritleri dünyayı düşünülenden daha çok kirletiyor. Doğaya ve özellikle okyanuslara bırakılan plastik ambalaj ve atıkların yanı sıra sadece bir adet sigara izmariti 500 litre suyu kirletiyor. Doğada çözünemeyen plastik liflerden üretilen sigara filtreleri sigaranın içerisinde bulunan diğer kimyasalları da içinde barındırdığı atık haliyle doğada büyük bir risk yaratıyor.

Hollanda Sahillerinde Her Yüz Metrede 380 Adet Çöp Bulunuyor

Sahiller ve parklardaki çöp ve sigara izmaritlerini toplaması için yapay zekâ ile programlanan BB kamera eklentilerine sahip. Gerçek fotoğraflardan oluşturulan bir eğitime ve algoritmaya sahip olan BB, herhangi bir çöp gördüğü zaman çöp olduğunu anlayabiliyor. CNN isimli bir kendi öğrenme algoritmasına sahip BB, bağlantıları ve gördükleriyle kendi algoritmasını sürekli beslemeye, geliştirmeye ve eğitmeye devam ediyor.

Microsoft’un Yapay Zekâsı Kullanılarak Sahildeki İzmaritleri Toplayan Robot Geliştirildi

BeachBot’u Geliştirmek İçin Mobil Oyun Geliştiriliyor

BeachBot’un yapay zekasını geliştirmek için TechTics ekibi bir mobil oyun üzerinde de çalışmaktalar. Bu oyunda oyuncular, BeachBot’un karşılaştığı atıkların ve çöplerin ne olduğunu tespit etmesine yardım edecekler. TechTics ekibi tarafından sahil ziyaretçilerine BeachBot’u geliştirmelerine yardım etmeleri için bu oyunu oynamaları istendi. Bu mobil oyun sayesinde BB algoritmasına ihtiyacı olan bilgi ve fotoğrafı ekleyerek kendini geliştirebilecek. BeachBot algoritmasında ne kadar çok fotoğrafa sahip olursa kendisini o kadar çok geliştirme fırsatı buluyor ve o kadar hızlı çöp toplayabiliyor.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

No Comments

Leave A Comment