Mikser Medya
loading...
ethereum

ETHEREUM’UN KURUCUSU VİTALİK BUTERİN DÜNYANIN EN GENÇ KRİPTO MİLYARDERİ OLDU

Kripto Para Nedir?

Kripto para, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış, güvenliği için kriptografi şifreleme yöntemi kullanılan dijital varlıktır. Sanal döviz olarak düşünülen kripto paralar merkezi bankacılık sistemlerinin aksine merkeziyetsizdirler. İlk Kripto para olan Bitcoin, 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuştur. Bitcoin’in arkasından birçok kripto para ortaya çıkmıştır ve bu kripto para birimlerine alternatif coin anlamına gelen altcoin denir. Bu altcoinlerden birisi de Bitcoin’den sonra marketin ikinci en büyük kripto parası olan Ethereum’dur.

ethereum

Ethereum ve Vitalik Buterin

Ethereum, programcı Vitalik Buterin tarafından 2013 yılında kullanıma sunulmuş, daha sonra da 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Halka açık, blok zincirleme modeli merkezli bir platformdur. Ether, Ethereum tarafından üretilen kripto para birimidir. Kripto para Ether, banka hesapları arası sınırsız sayıda transfer edilebilir ve madencilik hesaplamalarında kullanılabilir. 2016 yılında DAO’nun çöküşüyle Ethereum 2 farklı blok zincirine ayrılmıştır. Ayrılan blok Ethereum yani ETH, orijinal blok ise Ethereum Classic yani ETC olarak devam etmiştir.

Bir Ether kripto paranın doğrulanması, aynı diğer kripto paralar gibi, kriptografi kullanılarak korunan blok zincir ile yapılmaktadır. Ethereum’un Bitcoin’den farklı yanı ise, Ethereum kullanıcılarının ‘durum geçişleri’ olarak adlandırılan bir yöntem ile hesap ve bakiyelerini yönetmeleridir.

ethereum

Vitalik Buterin Kimdir?

Rus asıllı Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin bilgisayar programcısı ve Ethereum’un kurucularından birisidir. Rusya’da doğmuş olan Buterin, 6 yaşına kadar Rusya’da yaşamış ve daha sonra ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etmiştir. Kanada’da okula başlayan Buterin, ilkokul üçüncü sınıftayken yetenekli çocuklar için ayrılmış özel sınıfa geçmiş ve matematik, programcılık ve ekonomi alanlarında kendini geliştirmiştir. Waterloo Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Vitalik Buterin, kriptografçı Ian Goldberg’den ileri düzey dersler almaya başlamıştır. 2011 yılında Bitcoin Weekly, daha sonradan Bitcoin Magazine olan, dergisinde yazmaya başlamıştır. 201 yılında da Ethereum projesini tanıtan ilk yazısını Beyaz Kitap’a yazmıştır.

En Genç Kripto Milyarderi Unvanı

Şimdiyse 27 yaşında olan Vitalik Buterin, dünyanın en genç kripto milyarderi unvanına erişti. Bu yıl %325 oranında yükseliş kaydeden 1 Ether kripto paranın değeri bu hafta 3000 doları aştı. Geleneksel finansal araçların, bankaların ve sigorta şirketlerinin yerine geçmeyi hedefleyen kripto paraların popülerlikleri, merkezi olmayan finans uygulamaları sayesinde giderek artıyor; bu nedenle Ethereum gibi kripto paraların giderek yükseliş yaşaması bekleniyor.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.8]

No Comments

Leave A Comment