Mikser Medya
loading...
temassız ödeme

Temassız Ödeme Limiti Ne Kadara Yükseltildi?

Temassız Ödeme Nedir?

Hızlı ve güveli alışveriş imkânı sağlayan temassız ödeme, 2016 yılında kredi kartı ile yapılan alışverişlerde yalnızca %1 oranında kullanılırken, şimdi 2021 yılında bu oran %30’a yükseldi. İçinde bulunduğumuz salgın döneminin de bu oranın yükselmesinde etkileri bulunurken, temassız ödemenin avantajları da bu yükselişe katkı sağlamıştır. Herhangi bir yüzey ile temasta bulunmadan, çok kısa sürede ödeme gerçekleştirmeyi sağlayan ve kredi kartının kopyalanma riskini en aza indiren temassız ödeme teknolojisi, kredi kartının çipinde bulunan bir anten ile POS cihazındaki okuyucunun frekansı ile iletişime geçerek alışverişin gerçekleşmesini sağlar.

Temassız Ödeme Yöntemi Güvenli Midir?

Temassız ödeme teknolojisi ilk çıktığı zamanlar, kredi kartı sahipleri güvenli olup olmadığına dair bazı endişelerde bulundu. Ancak, temassız ödeme en güvenli alışveriş yöntemlerinden birisidir. POS cihazına temasta bulunmadığı için kredi kartının herhangi bir yöntem ile kopyalanması riskini ortadan kaldırır. Bu yöntem, kredi kartı unutma veya kaybetme ihtimallerini de en aza indirirken, aynı zamanda insanlar arası virüs ve bakteri alışverişine de engel olur. Temassız işlem özellikli tüm POS cihazları kayıt altında olduğu için, eğer ki müşterinin bilgisi ve izni dışında temassız işlem yapılırsa, bu işlemin hangi pos cihazından yapıldığı kontrol edilebilir.

temassız ödeme

Temassız Ödeme Limiti Ne Kadara Yükseltildi?

Şifresiz işlem limiti temassız ödeme yöntemi için 120 TL iken, Mart 2020’de 250 TL’ye yükseltilmişti. Salgın sebebiyle temassız ödeme yönteminin kullanımının artması ve kullanıcıların çoğu ödemesini temassız yöntem ile yapıyor olması, 250 TL olan bu limitin yükseltilmesi gerekliliğini ortaya çıkarttı. Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM), şifresiz işlem için temassız ödeme limitinin 350 TL’ye kadar çıkartıldığını açıkladı. Bu düzenleme, 7 Mayıs 2021 itibariye uygulanmaya başlanacak.

7 Mayıs 2021 itibariyle, temassız kredi kartı kullanıcıları 350 TL’ye kadar olan harcamalarında şifresiz ve temassız işlem yapabilecekler.

Mobil Temassız Ödeme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kullanıcı, kredi kartını yanına almayı unuttuğu veya kredi kartıyla işlem yapmak istemediği zaman, mobil temassız yöntem ile de POS cihazı aracılığı ile alışverişini gerçekleştirebilir. Birçok banka, kredi kartı kullanıcılarına mobil telefonları üzerinden temassız ödeme yapabilmeleri imkanını sunar. Bu mobil ödeme yöntemini kullanabilmek ve aktif hale getirebilmek için kullanıcının mobil telefonu android işletim sistemine ve NFC özelliğine sahip olmalıdır. Kullanıcı, telefonuna bağlı olduğu bankasını mobil uygulamasını indirmeli ve uygulamaya kendi bilgileri ile giriş yapmalıdır. Kullanıcı, bu mobil uygulama üzerinden “Ödemeler-Mobil Ödeme” seçeneğini aktif hale getirerek mobil temassız ödemelerini temassız özellikli POS cihazları aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment