Mikser Medya
loading...
Satışa Sunulan ve En Çok İlgi Gören NFT’ler

NFT MARKET SATIŞI 2 MİLYAR DOLARI AŞTI

NFT Nedir?

NFT (non-fungible token), blok zinciriyle birbirine bağlanan bir veri birimidir. Dijital varlığın benzersiz olduğunu gösteren blok zinciri, dijital verilerin birbirinin yerine geçmesini, silinmesini veya üzerinde değişiklik yapılamasını engeller. NFT’ler dijital dosya türünde fotoğraflar, videolar ve ses dosyaları gibi verileri temsil etmek için kullanılabilir. Bu verilerin kopyaları herkesin erişimine açık olsa da NFT’ler, verinin sahibine telif hakkının yanı sıra sahiplik kanıtı vermek için blok zincirine eklenir.

Kripto paraların yanı sıra 2021 senesinde NFT’lere olan ilginin artmasıyla, NFT’ler sanat, müzik, spor ve popüler eğlence alanlarındaki dijital varlıkları metalaştırmak için kullanılıyor. 2020 senesinde NFT Market değerini üçe katlarken, 2021’in ilk yarısında NFT satışları 2 milyar doları aştı.

BİR SENE İÇERİSİNDE 182 KAT ARTIŞ

Kripto paralar somut servetlerin yerini alırken, açık arttırmalarla satılan somut sanat eserlerinin yerini NFT satışları alıyor gibi gözüküyor. 2021’in ilk yarısını geride bıraktığımız bugünlerde NFT marketin geçen yıla oranla ne kadar büyüdüğü paylaşıldı. NFT olarak satışa sunulan pokemon kartları, müzik videoları, ünlülerin formaları ve çeşitli sanat eserleri çok büyük paralara satıldı. Giderek artan bir ilgiye sahip olan NFT’nin hacmi de giderek büyüyor. Paylaşılan istatistiklere göre NFT, 2021 Temmuz ayına kadar 2,5 milyar dolarlık hacme ulaştı ve bu hacmi geçtiğimiz her gün büyümeye devam ediyor.

2020’nin ilk yarısında 13,7 milyon dolarlık hacmini 2021’in ikinci yarısına geçmeden 182 kat arttıran NFT, 2022 yılına girmeden önce bu hacmini daha da büyütecek gibi gözüküyor.

Satışa Sunulan ve En Çok İlgi Gören NFT’ler

 -Değeri 6,6 milyon dolar olan bu kripto eser Beeple isimli sanatçı tarafından yapılmıştır.

Satışa Sunulan ve En Çok İlgi Gören NFT’ler

-NFT teknolojisinin öncüsü ve sanatçısı Beeple, son beş senedir Instagram üzerinden paylaştığı eserlerini bir araya topladığı NFT verisini 66 milyon dolara sattı.

Satışa Sunulan ve En Çok İlgi Gören NFT’ler

-Mesut Özil geleceğin krampon ve forması olarak nitelendirdiği bu tasarımları 1886 dolar ve 2525 dolara yeni sahibine sattı.

Satışa Sunulan ve En Çok İlgi Gören NFT’ler

-Danny isimli bir Nifty GateWay kullanıcısı üzerinde Gucci logoları taşıyan bu hayalet çizimini 3600 dolara satın aldı.

Satışa Sunulan ve En Çok İlgi Gören NFT’ler

-Youtuber Logan Paul, 38.500 dolara satışa çıkarttığı pokemon kartını NFT olarak sattı.

Satışa Sunulan ve En Çok İlgi Gören NFT’ler

-Müzisyen Grimes, Elon Musk’ın eşi, eserlerini Nifty Gateway’de açık arttırmayla satarak 6 milyon dolar gelir elde etti. 10 saniyelik videosunu 6,6 milyon dolara satan Grimes, 10 parçalık koleksiyonunun tamamını bu şekilde satışa sundu.

Kripto para dünyası ile en güncel haberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

No Comments

Leave A Comment