Mikser Medya
loading...
SpaceX 48 Saatte Bir Adet Raptor Üretiyor

SpaceX 48 Saatte Bir Adet Raptor Üretiyor

ELON MUSK SPACEX’İN 48 SAATTE BİR ADET RAPTOR MOTOR ÜRETTİĞİNİ AÇIKLADI

Elon Musk Kimdir?

SpaceX 48 Saatte Bir Adet Raptor Üretiyor

Milenyumun en çok konuşulan isimlerinden birisi olan Elon Musk’ı tanımlanmak hayli uzun. Kendine atfedilmiş birden fazla özellik var. Bunların hepsini kapsayacak derecede olanları kullanacak olursak Elon Musk için, Forbes’un 2016 ve 2019 listelerinde yer verdiği gibi, “dünyanın en güçlü insanı” ve dünyanın en yenilikçi insanı” diyebiliriz. Elon Musk, teknoloji girişimcisi, endüstriyel tasarımcı, mühendis ve bir hayırsever olmasının yanı sıra, SpaceX uzay teknolojileri şirketinin kurucusu, CEO’su ve mühendis şefidir. 2021’in başlarında, yaşayan en zengin insan unvanını da diğerlerine katan Elon Musk, Tesla ve The Boring Company gibi daha birçok şirketin kurucusu ve kurucu ortağıdır.

Kendi kendisine yazılım programlamayı ve kodlamayı öğrenen Elon Musk, 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli uzay oyununu 500 dolara satarak ilk satışını gerçekleştirdi. Bu noktadan sonra öğrenmeyi, araştırmayı, okumayı ve keşfetmeyi asla bırakmayan Elon Musk, Güney Afrika’dan, muhteşem şeylerin mümkün olduğu yere, ABD’ye taşınarak eğitimini devam ettirdi ve kariyerinde birçok yeniliğe imza attı.

SpaceX Nedir?

SpaceX 48 Saatte Bir Adet Raptor Üretiyor

Bir Uzay Keşif Teknolojileri şirketi olan SpaceX, Elon Musk tarafından kurulmuştur. Havacılık ve uzay mühendisliği endüstrisinde yer alan SpaceX, Kaliforniya, Hawthorne merkezli bir şirkettir. Elon Musk, SpaceX’i, 2002 senesinde, marsın kolonileştirilmesini sağlamak ve uzay taşımacılığının maliyetini düşürmek amacıyla kurdu.  Falcon 1, Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon isimli projelerini hayata geçirmiş olan SpaceX, müşterileri için ileri tarihli en az 30 fırlatma daha planlamış durumda.

SpaceX 48 Saatte Bir Adet Raptor Üretiyor

SpaceX 48 Saatte Bir Adet Raptor Üretiyor

SpaceX 48 Saatte Bir Adet Raptor Üretiyor

Elon Musk’ın kurucusu, CEO’su ve şef mühendisi olduğu ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, insanlık tarihinin en yenilikçi uzay teknolojilerini üretmekte. Gezegenler arası nakliyat amacıyla tasarlanmış olan Raptor motorlar da SpaceX’in bu yenilikçi ürünlerinden birisidir. Ortalama bir uzay aracının ihtiyacından çok daha fazla itiş gücü uygulayan Raptor motorlardan, uzun vadede, 7500 tondan fazla güç alınması bekleniyor. SpaceX’in Starship isimli uzay aracında 32 adet Raptor motor bulunacak.  Bu Raptor motorlar SpaceX’in Ay görevinde de kullanılabilir.

Twitter üzerinden “Raptor üretimi birazcık tıkanmış durumda, değil mi? İlk yörünge hız testinden herhangi bir sonuç alamayacağını da düşünürsek, sadece 29 Raptor değil, bir de daha diğer 32 adet Raptor’dan önce ne kadar daha zaman geçecek. 60’tan fazla uçuşa değer Raptor’u hazır hale getirebilmek için biraz fazla zaman gerekmez mi? “sorusuna Elon Musk “Raptor üretimi, 48 saatte bir adete yaklaştı.” tweeti ile cevap verdi.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment