Mikser Medya
loading...
Black Mirror severlere 5 dizi önerisi

Black Mirror Severlere 5 Dizi Önerisi

Her bir bölümüyle izleyicisini derinden etkileyen Black Mirror, Charlie Brooker tarafından yaratılmıştır. İngiltere merkezli, distopik bilim-kurgu antoloji dizisi olan Black Mirror’ın yapımcılığını ve yayımcılığını üstlenense Annabel Jones. Her bir bölümünde alternatif günümüzü veya geleceğimizi yansıtan, teknolojinin ve toplumun bir arada yaşamını konu alan bir dizi. Karanlık ve eleştirel dili toplumu hedef alırken izleyicisine onların da bu toplumun bir parçası olduğunu unutturmuyor. Black Mirror yaratıcıları, Amerika merkezli antoloji dizisi olan ve 1959-64 arası yayımlanmış the Twilight Zone’dan ilham almış. Birçok bölümüyle Emmy Ödüllerine layık görülmüş Black Mirror’ın en çok sevilen ve beğenilen bölümlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • -San Junipero
Black Mirror severlere  5 dizi önerisi
  • -USS Callister
Black Mirror severlere 5 dizi önerisi
  • -Black Museum
Black Mirror severlere 5 dizi önerisi
  • -Nosedive
Black Mirror severlere 5 dizi önerisi
  • -Arkangel
Black Mirror severlere 5 dizi önerisi
  • -Bandersnatch
Black Mirror severlere 5 dizi önerisi

Black Mirror’ı Beğenenler için 5 Dizi Önerisi

Love,Death and Robots

Black Mirror severlere 5 dizi önerisi

Love,Death and Robots, Netflix’te yayımlanan, Amerika merkezli, yetişkinler için animasyon dizisi. Aynı Black Mirror gibi, Love,Death and Robots da bir bilim-kurgu antoloji dizisi ve her bir bölümü farklı konuları ele alıyor. Yaratıcısının Tim Miller olduğu Love,Death and Robots, David Fincher ve Tim Miller’ın, 1981 yapımı Heavy Metal isimli filmden esinlenmesiyle ortaya çıkmıştır. On sekiz bölümlük ilk sezonu 2019’un Haziran ayında yayımlanan Love,Death and Robots’un sekiz bölümlük ikinci sezonuysa 14 Mayıs 2021’de Netflix’te yayımlandı. Üçüncü sezonununsa 2022’de yayımlanması bekleniyor.

Westworld

Black Mirror severlere 5 dizi önerisi

Jonathan Nolan ve Lisa Joy tarafından yaratılmış olan Westworld dizisi, 1973 yapımı olan Michael Crichton’ın aynı isimli filminden esinlenilmiştir. Amerikan bilim-kurgu, Western ve distopya dizisi olan Westworld, teknolojik bir eğlence parkını konu alır. Androidlerin ev sahipliğini yaptığı bu eğlence parkı, zengin insanların “western” fantezilerini gerçekleştirebilmeleri için tasarlanmıştır. Android ev sahipleri, insanlara zarar vermelerini engelleyecek bir programlamayla yaratılmışlardır. İnsanlardan ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi tasarlanmış bu Androidler, programlanmalarının dışında hareket etmeye başlarlar. 2016’da ilk sezonu yayımlanan Westworld, 2018 ve 2020’de ikinci ve üçüncü sezonuyla izleyicisiyle buluşmaya devam etti. 4. Sezonunun da onayını alan Westworld, Black Mirror’dan sonra en çok sevilen bilim-kurgu/distopya dizilerinden birisi.

Room 104

Black Mirror severlere 5 dizi önerisi

Black Mirror gibi bir antoloji serisi olan Room 104, Mark Duplass ve Jay Duplass tarafından yaratılmış 4 sezonluk bir HBO dizisi.  Her bölümün içeriği ve konusu değişiklik gösterirken, konusuna göre bölümün türü de değişiyor. Komedi, drama, korku ve gerilim gibi türlerde birçok bölüme sahip olan Room 104’in her bir bölümü tek bir mekânda geçiyor. Her bölüm, Amerika’daki bir motelde, 104 numaralı odada kalan insanların hayatını konu alıyor. Toplam 48 bölümden oluşan Room 104, 4. sezonuyla ekranlara veda etti.

Made for Love

Black Mirror severlere 5 dizi önerisi

Alissa Nutting’in aynı isimli romanından uyarlanan Made for Love bir Amerikan kara komedi dizisi. Nanette rolüyle Black Mirror’ın USS Callister bölümünde ona âşık olan takıntılı bir oyun programcısının bilgisayar oyununda sıkışıp kalan bir kadını canlandıran Cristin Millioti, Made for Love’da başrolde oynuyor. Andy Samberg’ün Palm Springs filmiyle de oyunculuk yeteneğini kanıtlamış olan Milloti, Made for Love dizisinde adını duyurmaya devam ediyor. Dizide Milloti, teknoloji milyoneri kocasından kaçarak bağımsızlığını kazanmaya çalışan bir kadını canlandırıyor. Teknoloji milyoneri kocasının beynine yerleştirdiği implant ile tüm verilerine, düşünce ve duygularına erişebilmesinden dolayı Hazel’in bağımsızlık savaşı giderek zorlaşıyor.

Electic Dreams

Black Mirror severlere 5 dizi önerisi

Philip K. Dick’in kısa hikayelerinden uyarlanan Electic Dreams, Black Mirror gibi bilim-kurgu antolojisi dizi serisidir. 50’şer dakikalık 10 bölümden oluşan Electric Dreams, Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Bryan Craston, Coen Kardeşlerin favori oyuncularından Steve Buscemi, True Blood’dın başrolü Anna Paquin gibi isimlere yer veriyor.

Sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı ile ilgili bir başka yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment