Mikser Medya
loading...
WWDC 2021 Etkinliğinde Apple, iOS 15, WatchOS 8 ve iPadOS 15’i Tanıttı

iOS 15, WatchOS 8 ve iPadOS 15’e Gelen Yeni Özellikler Neler

7 Haziran 2021’de Gerçekleştirdiği WWDC 2021 Etkinliğinde Apple, iOS 15, macOS 12, watchOS 8 ve iPadOS 15’i Tanıttı.

Kendine ait işletim sistemi ve sağlam teknolojisiyle çığır açan Apple, kendini yenilemeye, geliştirmeye ve müşterisine her zaman daha iyisini sunmaya devam ediyor. WWDC 2021 etkinliğinde de Apple, cihazlara ve işletim sistemlerine gelecek yepyeni ve geliştirilmiş özellikleri açıkladı.

YENİ İŞLETİM SİSTEMİ iOS 15’İN ÖZELLİKLERİ

7 Haziran’da yapılan WWDC 2021 etkinliğinde iOS 15 tanıtıldı. Apple, yeni işletim sistemi ile videolar konusunda kendini geliştirmiş gözüküyor. FaceTime Call, gelişmiş ara yüz ve dış sesleri izole etme gibi birçok özellik iOS 15 ile gelecek. FaceTime sadece iOS ile sınırlı kalmayacak, Android ve Windows işletim sistemine sahip cihazlar da FaceTime uygulamasını kullanabilecek.

Privacy

App Privacy Report ile kullanıcının izin verdiği uygulamalar ne sıklıkla ne zaman, nerede ve hangi üçüncü partiyle paylaşılıp kullanıyor görüntülenebilecek.

Share with You

Shared with You özelliği ile iOS işletim sistemine sahip telefonunuz, sizinle paylaşılan haber ve gönderileri gösterecek. Bunun yanı sıra, mesajın kimden geldiğini görüp ona göre cevap da verebilecek.

Bildirimler

Öncelik sırasına göre ayrılabilen bildirimler daha basit bir hale gelecek. Kullanıcının dikkatini daha az dağıtacak bir forma dönüştürülecek olan bildirimler paneli kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilecek. Bildirimleri kapatabilme hakkı tanınan kullanıcı artık istediği uygulamanın ayarlarını düzenleyerek istemediği bildirimleri kapatabilecek.

Focus

Arabalarda bulunan spor modu gibi, Focus özelliği ile, iOS kullanıcıları telefonlarını ne için kullandıklarını seçebilecekler. Seçilen moda göre bazı uygulamalar öne çıkacak. İş modunu seçen kullanıcıların telefonunda iş modu ie alakalı uygulamalar öne çıkacak ve hatta kişinin sahip olduğu diğer cihazlar da bu seçime göre şekillenecek.

Live Text

Şu anlık sadece 7 dilde çalışabilen Live Text, görsel ve fotoğraflar üzerinden yazıları alabiliyor. 

Spotlight

Yapay zekayı da kullanan Spotlight özelliği, kullanıcının aradığı görsele ait birçok farklı bilgiyi de kullanıcısına sunuyor. Bunun yanı sıra Memories özelliği ile hatıralarımızı bir araya getirerek albümler oluşturuyor ve bu albümlere için arka plana Apple Music’ten şarkılar ekliyor.

Apple Wallet

Para harcamak için kullanımın yanı sıra Apple Wallet, evler ve otomobiller için bir anahtar olma özelliği taşıyor. Apple Pay için kullanılan güvenlik özellikleri bu uygulamada da kullanılacak ve kullanıcılar Apple Wallet’e dijital nüfus cüzdanlarını ekleyebilecekler.

Weather

Hava durumunu daha ayrıntılı ve doğru şekilde vermeyi amaçlayan Weather, kullanıcısına hava kalitesi, nem, bulut ve Güneş’in yeri gibi detaylı bilgileri vermeyi hedefliyor.

Maps

Hava durumu gibi Haritalar özelliği de geliştirilmiş. Daha detaylı yol tarifi vermeyi amaçlayan güncellenmiş Maps uygulaması, daha renkli ve üç boyutlu olacak. Binalar daha detaylı hale gelecek. Otobüs ve taksi bilgileri Maps üzerinden verilecek. Kesişen yollar yol tarifi sırasında üç boyutlu gösterilecek. Ayrıca kullanıcı, gerçeklik ve üç boyut teknolojisi ile, kamerasını kullanarak tam olarak nerede olduğunu uygulamaya gösterecek ve uygulama kameradan aldığı bilgilere göre yol tarifini düzenleyecek.

AirPods

Daha gelişmiş bir işitme tecrübesi sunmak isteyen AirPods, ortam sesini düzenleyecek. Siri, kullanıcının seçtiği uygulamalardan gelen bildirimleri AirPods aracılığı ile kullanıcıya okuyacak. AirPods uzaktan bulunabilecek.

iPadOS 15’İN YENİ ÖZELLİKLERİ

Quick Notes

Her uygulamada not alabilmeyi sağlayan Quick Notes, kullanıcısına, bulundurduğu notları birbirine ekleyebilmesine ve etiketler koyabilmesine imkan sağlıyor. iPadOS ve macOs’ta oluşturulmuş notlar iOS üzerinden de görülebilecek ve düzenlenebilecek.

Widgets

iPad için ilk defa widget özelliği kullanılacak ve kullanıcı özelleştirilmiş widgetları kullanabilecek.

Applibrary

iOS 14’te bulunan Applibrary uygulaması artık iPad’lerde de kullanılabilecek.

Translate

iPadOS’a yeni eklenecek Translate özelliği yabancı dilde çeviri yapmasının dışında birçok yeni özellik ile kullanıcısını karşılayacak. Bir dokümanın çevirisi bölünmüş ekranda gösterilecek. Kullanıcı yazısında istediği kısımları çevirebilecek.

Swift Playground

Bu uygulama ile kullanıcı, kodlamalara yapabilecek, kendi uygulamalarını yapıp App Store’da paylaşabilecek.

WatchOS İÇİN AÇIKLANAN ÖZELLİKLER

Apple, watchOS ile sağlığa daha çok odaklandığını belirtti. Bu sağlığın sadece fiziksel sağlık olmayacağının da altını çizdi. Mindfullness isimli uygulaması ile watchOS, kullanıcının psikolojik gerilimini azaltmayı hedefliyor. Nefes kontrolü de sağlayacak olan watchOS kullanıcıya uykusunda da yardımcı olacak bazı özellikler taşıyacak. Meditasyon, plates ve Fitness+ uygulamalarıyla yenilenen watchOS, Artist Spotlight özelliği ile de spor yaparken dinlemek için şarkı listesi sunacak.

Portre Modu

Kullanıcının saatini kişiselleştirebilmesini sağlayacak olan Portre Modu ile kullanıcı akıllı saatinin ekranına istediği görselleri ekleyebilecek.

Mesajlar

Apple Watch ile mesaj göndermek daha kolay olacak. Emoji, GIF ve görüntü göndermek mümkün hale gelecek.

Apple‘ın WWDC 2021‘de tanıttığı yeniliklerin tam haline buradan ulaşabilirsiniz.

Kaçak Telefon Nasıl Anlaşılır yazımızı incelemek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment