Mikser Medya
loading...
kaçak telefon kontrolü

Telefonunuzun Kaçak Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan akıllı telefonlar, döviz kuru ve vergiler nedeniyle asgari maaşa oranla çok yüksek fiyata satılmaktalar. Bu durumda telefon satın almak isteyen bireyler ikinci el telefon piyasasına veya güvenilir mağazalar dışında satılan, fiyatı piyasanın çok altında olan telefonlara yönelmiş durumda. İkinci el ve fiyatı ürünün gerçek etiketine oranla çok düşük olan telefonların kaçak telefon olma ihtimali, yani yasa dışı yollarla ülkeye getirilmiş olma ihtimali, çok yüksek. Bu tarz satın alınmış telefonların kaçak olup olmadığını anlamak aslında çok basit. Her telefonu kendine ait IMEI denilen kimlik numarası vardır. E-devlet, vatandaşlarına telefonlarının IMEI numaralarını ücretsiz olarak sorgulayabilmesine olanak sağlıyor.

Kaçak Telefon Nedir? Neden Kaçak Telefon Satın Almaktan Kaçınmalısınız?

Yurtdışından satın alınan ve ülkemize getirilen cep telefonlarını yasallaştırmak için telefonu getiren kişi, ülkeye girdiğinden itibaren 120 gün içerisinde yapılması kaydıyla, kendi pasaportuna getirdiği telefonun IMEI numarasını belli bir ücret ödeyerek kaydettirir. Fakat, kaçak telefonlar, ülkeye yasa dışı yollar ile giriş yaptığından getiren kişi tarafından bu işleme tabi tutulmazlar ve bu işleme tabi tutulmayan telefonlar kaçak telefon olarak nitelendirilirler.

Satın Aldığınız Telefonun Kaçak Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

İlk adım, kullandığınız telefonun arama ekranına “ *#06# “ yazarak telefonunuzun EID, IMEI, IMEI2 ve MEID numaralarını gösterdiği ekranı bulmak. 15 haneli IMEI numaranızı öğrendikten sonraysa ikinci adım, e-Devlet üzerinden hesap bilgilerinizi girerek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu iş birliği ile gerçekleştirilen IMEI Sorgulama sayfasını açmak. Üçüncü adımsa, sorgulama sayfasına IMEI numaranızı girerek sorgula dedikten sonra, karşınıza çıkan ekranda girdiğiniz IMEI numarası ve elinizdeki telefon modeli uyuşuyor mu diye kontrol etmek. Eğer cihaz kayıtlı görünmüyor veya IMEI numarası başka bir telefona ait gözüküyorsa elinizdeki telefon kaçak telefondur.

E-Devlet Üzerinden IMEI Sorgulama İşleminin Görsellerle Anlatımı;

  1. Adım;

2. Adım;

3. Adım;

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment