Mikser Medya
loading...
WhatsApp’ın Tanıdığı Gizlilik Sözleşmesi Kabul Süresi Doldu

WhatsApp’ın Tanıdığı Gizlilik Sözleşmesi Kabul Süresi Doldu

Korona virüs insan hayatının gündemine oturduğundan beri en çok konuşulan bir diğer konu WhatsApp gizlilik sözleşmesi tartışmaları oldu. 2021’in başında, tüm Türkiye’yi etkisine alan bir kararla WhatsApp, yeni bir gizlilik sözleşmesi ortaya atmıştı. Dünyanın en popüler çevrimiçi iletişim uygulaması olan WhatsApp, yeni çıkarttığı gizlilik ilkeleri ile korona virüsten sonra en çok konuşulan konu haline geldi. Bu gizlilik ilkesinin kabul tarihi 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a ertelenmişti. WhatsApp’ın açıklamasına göre iki milyar WhatsApp kullanıcısı sözleşmeyi kabul etti. Bunun yanı sıra, sözleşmeye karşı çıkan ve sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar, WhatsApp hesaplarını silerek başka uygulamalara geçiş yaptılar.

WhatsApp’ın Tanıdığı Gizlilik Sözleşmesi Kabul Süresi Doldu

Son Kabul Tarihinin Süresi Dolmasıyla Whatsapp Kullanıcıları Hangi Yaptırımlara Maruz Kalacaklar ve Hangi Özelliklerden Mahrum Kalacaklar?

Öncelikle, WhatsApp kullanıcılarına gizlilik sözleşmesini kabul etmeleri gerektiğini belirten bir bildirim gönderecek ve bir süre sonra bu bildirim kalıcı hale gelecek.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar, ilk etapta, sohbet listesine olan ulaşımlarını kaybedecekler. Uygulamanın içerisindeki eski sohbetlere ve rehberdeki WhatsApp kullanıcılarına erişimleri kesilecek.

Sohbet listesine konulan erişim engeli nedeniyle kullanıcı, sadece bildirimler kısmından mesajlarını okuyup cevap verebilecek. Bu durumda kullanıcı sadece kendisine gelen mesajlara cevap verebilecek ve kendisine mesaj atmayan birisine mesaj atamayacak. Aynı zamanda kişi, bildirimler kısmına düşen aramalar dışında WhatsApp üzerinden herhangi bir arama da yapamayacak.

WhatsApp’ın Tanıdığı Gizlilik Sözleşmesi Kabul Süresi Doldu

Ortalama birkaç hafta sürecek bu sınırlı erişimin ardından, WhatsApp, kullanıcısına sadece sözleşmeyi kabul etmesi için uygulamaya erişimini açacak. Uygulamanın, gizlilik sözleşmesini kabul et veya reddet bildirimi dışında herhangi başka bir işlevi kalmayacak.

WhatsApp, sözleşmeyi haftalar sonra hala kabul etmemiş olan kullanıcılarına hayalet hesap muamelesi yapacak ve kişinin hesabına mesaj ve aramalarının bildirimlerini göndermeyecek. WhatsApp, kişiye sadece sohbetlerini yedeklemek için ayarlar kısmından verileri indirme ve hesabı silme işlemine izin verecek. 120 gün boyunca aktif olmayan hesaplar WhatsApp tarafından silinecek. Eğer kişi, WhatsApp dışında başka bir uygulama kullanmak istemiyorsa sözleşmeyi kabul edebilecek ve WhatsApp hesabının tüm erişimini ve WhatsApp’ın tüm özelliklerini geri kazanacak.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment