Mikser Medya
loading...
Yurtdışı Seyahatlerinde İşe Yarayacak 5 Çeviri Uygulaması

Yurtdışı Seyahatlerinde İşe Yarayacak 5 Çeviri Uygulaması

Yurtdışı seyahatlerini, farklı kültürleri, değişik coğrafyaları ve bu yerlere özgün yemekleri deneyimlemek oldukça heyecan verici. Ancak kısa süreliğine seyahat amaçlı gidilen bu ülkelerin yerel dilini bilmiyor olmak bazen seyahat anlarında kişilere oldukça tatsız zamanlar yaşatabiliyor. Özellikle rehbersiz gidilen bireysel seyahatlerde kişiler çoğu zaman yemek siparişi, yol tarifi, otel rezervasyonu gibi durumlarda zorluk yaşıyorlar.

Günümüzde, seyahat edilen ülkenin kendi dilini okuyabilmeye, konuşabilmeye ve anlayabilmeye gerek kalmadan, telefona indirilebilecek birçok uygulama ile bu zorlukları en aza indirgemek mümkün. Ses, metin ve görüntü çevirisiyle, bu uygulamalar, seyahat edilen ülkenin dilini bilmemek ve anlamamaktan kaynaklanan dil engellerini ortadan kaldırmak amacıyla programlanmış uygulamalardır.

Bir bireyin yurtdışında gittiği ülkenin dilini anlamadığı için strese girmesine, seyahat programını değiştirmesine veya istemeyerek katılacağı rehberli seyahat turlarına tonlarca para ödemesine artık hiç gerek yok.

Google Translate

Yurtdışı Seyahatlerinde İşe Yarayacak 5 Çeviri Uygulaması

Uzun yıllarca dalga konusu olmuş, yazım hataları ve çeviri yanlışlarıyla ün kazanmış Google Translate aslında dönemin en iyi çeviri uygulamalarından birisi haline geldi. Kendini fazlasıyla geliştirmiş olan, anlatım bozukluklarını, yazım hatalarını ve çeviri yanlışlarını artık yapmayan Google Translate, günümüzün en çok tercih edilen çeviri uygulamalarından birisi. Tercih edilen dil paketini indirdikten sonra çevrimdışı olarak da kullanılabilen Google Translate, Android ve İOS işletim sistemlerine özel programlanmış mobil uygulama seçeneğiyle seyahat edilen ülkede yaşanılabilecek dil zorluklarını en aza indiriyor. Desteklediği toplam dil sayısı 109 olan Google Translate, 60’dan fazla dilin metin, konuşma ve görsel çevirisini de yapıyor.

iTranslate

Yurtdışı Seyahatlerinde İşe Yarayacak 5 Çeviri Uygulaması

Hem iTunes hem de Google Play’de var olan iTranslate uygulaması, dünyanın en popüler çeviri uygulamalarının arasında üst sıralarda yer alıyor. 100’den fazla dilde çeviri yapabilen iTranslate, önceden tanımlanmış iletişim ifadeleri, cümleler ve çevirileri de içeren bir kılavuza sahip. Önceden indirilmiş dil paketleri ile çevrimdışı kullanabilir bir uygulama olan iTranslate’in temel sürümü ücretsiz. Web site çevirisi, görsel çeviri ve simultane çeviri gibi hizmetler için aylık ve yıllık olmak üzere iyi farklı fiyattan ücretlendirmesi var.

TripLingo

Yurtdışı Seyahatlerinde İşe Yarayacak 5 Çeviri Uygulaması

TripLingo, diğer sesli çeviri uygulamalarına nazaran daha farklı çalışır. Sesli iletişim kurabilmeyi sağlayan TripLingo, kullanıcının sesini seyahat ettiği coğrafyanın diline çevirerek ses tercümanlığı yapıyor. Kullanıcının konuştuğu dilin çevrilmesini istediği dil ile alakalı kalıplaşmış söz öbeklerini de kullanıcıya sunuyor. Seyahat edilen ülkenin sosyal hayatında kullanılabilecek yaygın cümleleri ve kelimeleri de kullanıcısına sunan TripLingo, kullanıcının bulunduğu yerin eğlence hayatında ve insanlarıyla kaynaşmada yabancılık çekmesine engel oluyor. Temel sürümü ücretsiz olan TripLingo, canlı çevirmen, sesli dersler ve arama kredisi gibi özellikleri barındıran profesyonel sürümünü içinde bulundurduğu bu ayrıcalıklı özellikler nedeniyle ücretlendiriyor.

Microsoft Translator

Yurtdışı Seyahatlerinde İşe Yarayacak 5 Çeviri Uygulaması

Microsoft Translator da metin ve konuşmaları çeviren, çevrimdışı kullanımı bulunan bir diğer çeviri uygulaması. Office, Bing, Skype, Internet Explorer, Twitter, Yelp, eBay, WeChat gibi birçok uygulama ile optimize çalışan Microsoft Translator, 60’tan fazla dilde metin ve konuşma çevirisi yapıyor. Ayrıca, Microsoft Translator, iki veya daha fazla insanın konuşmalarının cihazları bağlı durumdayken simultane çevirisini de yapabiliyor. Çevrimdışı kullanım için indirilen dil paketleri sesli olarak da kullanılabiliyor ve bu ayrıcalık kullanıcıya telaffuz için kolaylık sağlıyor. Bunun yanı sıra, Microsoft Translator, kullanıcının en çok kullandığı çevirileri sabitlemesine olanak sağlarken, çevirisi yapılan kelime veya kelime gruplarının alternatif çeviri ve anlamlarını da kullanıcıya sunuyor.

Baidu Translate

Yurtdışı Seyahatlerinde İşe Yarayacak 5 Çeviri Uygulaması

186 dilde çeviri hizmeti veren Baidu Translate, rakiplerinin arasında en çok dil seçeneğine sahip olan çeviri uygulaması. Kullanıcısına simultane ve görsel çeviri hizmeti sunan Baidu Translate, 5 milyondan fazla kelime çevirisine sahip. Diğer çeviri uygulamalarına kıyasla aranan kelimenin ve ya sözcük öbeklerinin eş anlamlılarını, zıt anlamlılarını ve cümle içinde kullanımlarını gösterdiği hizmetiyle daha yüksek kalitede çeviri hizmeti sunuyor.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment