Mikser Medya
loading...
Silahlar Fora Film İncelemesi

Silahlar Fora Film İncelemesi

Jason Lei Howden’ın yönettiği Guns Akimbo (2019,) yani Silahlar Fora, başrolleri Daniel Radcliffe ve Samara Weaving canlandırdığı aksiyon komedi filmi. Covid-19 salgını nedeniyle sadece üç hafta sinemalarda gösterimde kalmış olan Silahlar Fora, bu üç hafta ardından yoğun istek üzerine çevrimiçi gösterime sokulmuştur.

IMDb puanı 6.3 olan Silahlar Fora, Miles Lee Harris (Daniel Radcliffe) karakterinin istemeden çevrimiçi yayınlanan bir gerçek yaşam programının içine düşüşünü konu alır. Alternatif yakın gelecekte bir yeraltı dövüş kulübüne benzeyen organizasyon Skizm, seri katilleri, sadistleri, psikopatları ve yasadışı işler yapan insanları eşleştirerek birbirlerini öldürtmeyi başarmış popüler bir programdır. Çevrimiçi canlı yayın yapan Skizm, dünya çapında en çok izlenen program haline gelmiş durumdadır.

Miles, telefonuna bağlı yaşayan basit bir bilgisayar programcısı. Yolda yürürken, tuvaletteyken, yemek yerken, hatta bilgisayarda işini yaparken bile gözleri hep telefonun üzerinde olan Miles, sanal ortamda çevrimiçi olmaya fazlasıyla bağımlı olan birisi. Bir gün hem telefonundaki sosyal medya uygulamalarının hem de televizyondaki kanlı programların onu artık tatmin etmediğini fark ediyor. Skizm’e merak salan Miles, çevrimiçi yayımlanan programların altına klavye delikanlılığı yaparak stresini atmaya çalışıyor. İnsanlara küfür etmekten ve onları aşağılamaktan gittikçe daha çok zevk duymaya başlayan Miles, işte bu noktada patlak veriyor. Sataştığı insanlar kapısına dayanıyor ve bu klavye delikanlısını Skizm’in en azılı katiliyle eşleştiriyorlar. İki eline de cephanesi doldurulmuş iki silah monte edilen Miles’ın bu durumdan sıyrılabilmek için Nix’i (Samara Weaving) öldürmekten başla şansı kalmıyor.

Silahlar Fora Film İncelemesi

“Çocukken bir kahraman olmak isterdim, şimdiyse onun yerine silik birisi oldum. Uyuyana kadar telefonundaki üç uygulamada mekik dokuyan birisiyim. Sonra Skizm ile tanıştım. Skizm, sergilenen insanlığın en kötü yanıydı, bu yüzden de internet kullanıcıları buna bayıldı.” Diyor Miles filmin başında. Skizm, insanlığın medeniyette yaşarken içinde bastırdığı en korkunç ve en şiddet dolu yanını ortaya çıkartıyor. Bilgisayar ve internete olan bağımlığımızın altında yatan asıl sebep, aslında işin sonunda ölümü görmek istiyor oluşumuz, diyor Miles. Bilgisayar oyunlarının öldürmeye odaklı inşa edilmiş konuları, bu oyunları oynayan insanların klavye başında etik kaygı duymadan insanların sanal bedenlerini öldürüyor olmaları ve oyunların bu işleyişinden zevk alıyor olmalarının altında yatan temel sebep, insanlığın içinde bastırmış olduğu şiddet ve ölüm arzusu. Medeniyet, insanlığı kendini diğer memeli canlılar arasından sıyırdığı bir icat. Silahlar Fora filminde bu medeniyetin altında yatan karanlık ve en derin arzuların alternatif bir evrende nasıl ortaya çıktığını görüyoruz. Şiddet karşıtı vejetaryen Miles Lee Harris’in medeniyetin karanlık sokaklarına düştüğünde nasıl bir değişim geçirdiğini izliyoruz.

Silahlar Fora, görüntü kalitesi ve sinematografisiyle izleyiciye zevk veren bir film. Konusunun ilginçliğinin yanı sıra karakterlerin sahip olduğu özellikler, karakterler arasında geçen diyaloglar ve atıfta bulunulan konular filmi başarılı ve güçlü kılan yanları. Bir saat otuz üç dakika olan bu film, tereddüt etmeden izlenebilecek bir film. Silahlar Fora filmini beIN CONNECT üzerinden izleyebilirsiniz.

Sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı ile ilgili diğer yazımız Sosyal İkilem; Sosyal Medya ve Sosyal İnsan Belgeseli ‘ne bakmak isterseniz buraya tıklayın.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment