Mikser Medya
loading...
Araba Kullanan İnsanlar Üzerinde Yapılan Stres Deneyi

Araba Kullanan İnsanlar Üzerinde Yapılan Stres Deneyi

Bireylerin giderek sabırsızlaştığı, sinirlenmelerinin kolaylaştığı ve endişe krizlerinin çok sık yaşandığı bugünlerde, araba kullanan bireylerin stres kat sayıları giderek arttı. Kişiye özel araçların toplu taşıma araçlarından daha fazla kullanılmasıyla sürücüler çok yoğun trafikte araba kullanıyorlar. Bu yoğun trafikte, en ufak bir dikkatsizlikte ölümcül kaza yaşama riskinin ve başkalarının hayatını tehlikeye atma riskinin, araba kullanan bireylerin, en hafif koşullar altında bile, stres yaşamalarına neden olduğu belirlendi. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, araba sürerken karşılaşılan standart engeller bile sürücülerde olması gerekenden fazla stres tepkisi yaratıyor.

Araba Kullanan İnsanlar Üzerinde Yapılan Stres Deneyi

Yapılan araştırmada, üzerinde deney yapılacak sürücüler için günlük bir anayolda karşılarına çıkabilecek hafif engelleri içeren bir sürüş rotası belirlendi. Bu rotanın içerisinde trafik ışıkları, otoyola giriş yapmak, viraj almak, trafik tabelalarını okumak gibi hafif ve günlük zorluklar var. Bunlar gibi standart durumların bile sürücüler üzerinde büyük bir stres oluşturduğu araştırmacılar tarafından gözlemlendi.

11 kişinin katıldığı bu deneyde, araştırmacılar, sürücülerin vücutlarında oluşan tepkileri gözlemleyebilmek için araçların içerisine termal kamera sistemi yerleştirdiler. Bu termal kamera sisteminin yanı sıra, araçların hızlanmasını, fren ve direksiyon hareketlerini kaydeden bir sistem de araçlara eklendi. Böylelikle deney süresince hem sürücünün tepkileri hem de sürücünün araca yansıttığı tepkiler ölçüldü. Sürücülerin farkında bile olmadığı birçok stres tepkisini termal kameralar sayesinde belirleyen bu deney, günlük hayatlarında sürücülerin ne kadar stres altında araba sürdüklerini de ortaya çıkartmış oldu.

Araba Kullanan İnsanlar Üzerinde Yapılan Stres Deneyi

Amerika’da yapılan bu deneyde karşılaşılan stres tepkileri, 11 katılımcının sadece yarısında gözlemlendi. Diğer yarısının neden bu stres tepkilerini göstermediği henüz bilinmiyor. Bu stres tepkilerine neden olan olaya hızlanma adını veren fizyolog Loannis Pavlidis “Bu fenomene hızlanma diyoruz. Hızlanma, küçük olayların neden olduğu stres olarak tanımladığımız bir şey” açıklamasında bulundu.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment