Mikser Medya
loading...
Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

Dünya çapında keşif gezileri ve seyahatler artık eski moda oldular. Milenyum çağında uzay teknolojilerinin gelişmesiyle ve uzaya yapılan seyahatlerin artmasıyla birçok milyarder uzay turizmine para harcamaya başladı. Son birkaç yıldır durgunluk gösteren bu sektör, 2021 itibariyle yeni bir hareketlenmeye girmiş durumda. 2021 içerisinde birçok milyarder dünyayı ter ederek uzaya gitmek için hazırlıklara başlamış durumda.

2021 Öncesi Uzay Seyahatlerine Katılmış Milyarderler

Charles Simonyi

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

Microsoft Office’in yaratıcılarından birisi olan Charles Simonyi, Space Adventures şirketi aracılığı ile Uluslararası Uzay İstasyonuna 2007 Nisan ayı ve 2009 Mart ayı olmak üzere iki kez yolculuk yaptı. Microsoft şirketinde bir süreliğine Yazılım Grubu Başkanlığı yapan Simonyi, Microsof Office programlarının ilk versiyonlarının yaratıcı isimlerinden birisi. Uzay yolculuklarının toplamı 60 milyon doları bulan Charles Simonyi, uzaya giden ikinci Macaristan vatandaşı olmanın yanı sıra uzaya çıkan ilk milyarderdir. Space Adventure Amerika merkezli bir şirket olsa da Simonyi’nin bu uzay yolculuğunda bindiği uzay gemisi Rus asıllı Soyuz’du.

Guy Laliberté

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

Space Adventures uzay turizm şirketinin 2009 Eylül ayında Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlattığı isim Guy Laliberté. Laliberté, 1984 senesinde kendi sirk şirketi olan Cirque du Soleil’i kurana dek sokak performans sanatçılığı yaparak geçimini sağlıyordu. 18 yaşından sonra yollara düşen ve asla durmayan Laliberté, sokaklarda akordeon çalarak, ateş püskürtme numaraları yaparak ve çubuklar üzerinde yürüyerek karnını doyurmaya çalışıyordu. Bir süre sonra memleketi Kanada’ya dönerek yerleşik bir hayata başlayan Laliberté, hidroelektrik santralinde çalışmaya başlamış ancak işyerindeki grevler nedeniyle bu hayatı pek sürdürememiş. Bu işinden ayrılan Laliberté, kendisi gibi birkaç akrobat arkadaşı ile Kanada’nın en büyük sirkini kurmaya karar vermişler. Gilles Ste-Croix isimli sirkini kurduktan sonra Laliberté 2006 senesinde profesyonel poker oyunculuğuna başladı. 2006’dan sonra servetine servet katan Laliberté, 35 milyon dolar karşılığında 2009 senesinde Space Adventures şirketi ile uzaya çıktı. 1 aylık serüvenin ardından dünyaya dönen Guy Laliberté, Space Adventures şirketinin son özel uzay yolcusu olmuş oldu.

2021 ve Sonrasında Uzaya Gidecek Milyarderler

Jeff Bezos

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

Blue Origin şirketi aracılığı ile Karman Hattı’na gidecek olan Jeff Bezos’un uzay seyahati 2021 Temmuz ayında gerçekleşecek. 5 yaşından beri uzay yolculuğu en büyük hayallerinden birisi olan Bezos, şu an dünyanın ikinci en zengin insanı sayılıyor. Blue Origins şirketini 2000 yılında kurdurduktan sonra günümüze kadar toplam 7,5 milyar dolar yatırım yapmış bulunmakta. Jeff Bezos, dış uzayın başlangıcı sayılan Karman Hattı’na kardeşi Mark ile New Shepard isimli uzay gemisinde yolculuk edecek.

Jared Isaacman

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX şirketi aracılığı ile Dünya yörüngesine önümüzdeki Eylül ayına yolculuk edecek olan Jared Isaacman, Shift4 Payments şirketinin kurucusu. 16 yaşındayken kurduğu Shift4 Payments, Amerika Birleşik Devletleri’nin popüler ödeme işlemcisi. 2004 senesinde uçuş dersleri alarak 2009 senesinde de dünyanın etrafında uçuş rekoru kıran Jared Isaacman, 2012 yılında Draken International isimli şirketinin kurucu ortağı oldu. ABD ordusu için pilot yetiştiren bu şirket, ABD’de gittikçe büyüyen bir uçuş şirketi. Isaacman, uçuş hayatına SpaceX’in Insparation4 görevinde Dragon uzay aracına kaptanlık ederek devam ediyor. Tamamen sivil özel uzay uçuş görevi olan Insparation4, Isaacman’ın kaptanlığında 2021 Eylül ayında gerçekleşecek.

Yusaku Maezawa

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

İki adet uzay yolculuğuna şimdiden bilet almış olan Yusaku Maezawa, 2021’in Aralık ayında, Space Adventures şirketi aracılığı ile önce Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek. Daha sonra 2023’te SpaceX aracılığı ile Ay’a seyahat edecek. Japonya’nın en büyük çevrimiçi moda pazarı Zozotown’un kurucusu Maezawa, SpaceX ile yapacağı yolculukta yanında modacı, müzisyen, ressam ve film yönetmeni götüreceğini söylüyor. Elon Musk’ın açıklamalarına göre SpaceX’e çok fazla para ödemiş olan Maezawa, Ay’a yolculuğu sırasında yanındaki koltukta kendisine eşlik edecek bir hayat arkadaşı da arıyor.

Sir Richard Branson

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

2021’in sonlarına doğru, Yeryüzünden 100 km yükseğe yolculuk yapacak olan Sir Richard Branson, Virgin Group’un kurucusu ve dünyanın multi-milyarder ismi. Kendi kurduğu Virgin Galactic adındaki ticari uzay şirketi ile uzaya yolculuk yapacak olan Branson, Unity isimli yeni uzay aracının test uçuşuna katılacak. 3. testinden de başarılı geçerse Unity, ticari olarak müşterilere hizmet vermeye başlayacak. Bu uzay gemisine çoktan bilet almış ünlüler arasında Angelina Jolie, Tom Hanks, Tyler ve Cameron Winklevoss gibi isimler yer alıyor.

Sergey Brin

Uzay Seyahati Yapacak Milyarderler Kimler?

Space Adventures şirketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Sergey Brin’in ne zaman yolculuk yapacağı henüz belli değil. Larry Page ile Google’ın kurucusu olan Sergey Brin’in, 2021 yılı itibariyle 100 milyar dolardan fazla serveti var. 2008 yılında Space Adventures şirketinin önemli yatırımcıları arasında yer alan Brin, Tesla’nın da ilk yatırımcılarından birisi.

Uzay ve uzay teknolojileri ile ilgili bir başka haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

No Comments

Leave A Comment